Hayao Myiazaki | režisér

Hajao Mijazaki je jeden z nejslavnějších a nejuznávanějších tvůrců japonských animovaných filmů – anime.

BIO

Hajao Mijazaki (宮崎駿, Mijazaki Hajao) (* 5. ledna 1941, Tokio) je jeden z nejslavnějších a nejuznávanějších tvůrců japonských animovaných filmů – anime studio Ghibli, které produkovalo jeho nejznámější filmy. Mijazaki je tvůrcem mnoha populárních celovečerních anime i několika japonských komiksů (mangy).

Jeho filmy slavily velké úspěchy co se týče hodnocení kritiky i výdělečnosti dříve zejména v Japonsku a jihovýchodní Asii. Teprve v roce 1999 na západ Miramax uvedl film Princezna Mononoke. Film se v Japonsku krátce stal nejvýdělečnějším filmem všech dob. Překonal ho Titanic, který byl ale rychle předstižen v roce 2001 jiným Mijazakiho filmem, Cestou do fantazie, který získal i Oscara za nejlepší celovečerní animovaný film. Mijazakiho tvorba se vyznačuje opakujícími se tématy, jako vzájemný vztah člověka, přírody a techniky, obtížnost jednání podle pacifistické etiky nebo pouť mladých lidí za nezávislostí a vlastní identitou.

Hrdinové jeho filmů bývají často silné, nezávislé dívky nebo mladé ženy; ze „zloduchů“ se však často stávají neurčité postavy s vlastními kvalitami – postavy se málokdy dělí černobíle na dobré a zlé, pokud se vůbec v Mijazakiho filmech záporné postavy vyskytují. V jeho dílech se ovšem opakují i jiné prvky – Mijazaki je například náruživým milovníkem létání, které hraje významnou úlohu téměř ve všech jeho filmech. Mijazaki bývá považován za Walta Disneyho japonské animace. Toto přirovnání se může skutečně naplnit, neboť úspěchy jeho filmů ho řadí do stejné ligy. Mijazaki sám se však nevidí jako člověk budující animátorské impérium, ale pouze jako animátor, který měl dost štěstí, aby dostal příležitost tvořit filmy, na kterých zanechal osobní stopu.

FILMOGRAFIE

Kimitači wa dó ikiru ka (2022) Zvedá se vítr (2013) Kokurikozaka kara (2011) Arrietty ze světa půjčovníčků (2010) Arrietty ze světa půjčovníčků (2008) Zámek v oblacích (2004) Cesta do fantazie (2001) Princezna Mononoke (1997) Šepot srdce (1995) Porco Rosso (1992) Doručovací služba čarodějky Kiki (1989) Můj soused Totoro (1988) Laputa: Nebeský zámek (1986) Naušika z Větrného údolí (1984) Lupin sansei: Cagliostro no širo (1979)

Is this article helpful?

Jakmile přidáme nové filmy, hudbu nebo grafiku, dozvíte se to jako první

Jsem David z Webevize. Anime, komiksy, hudba, grafika, to je můj svět. Podělím se s vámi.