Princezna Mononoke (1997)

Velkolepý příběh lásky lidského dítěte vlčí bohyně - princezny Mononoke - a válečníka věřícího v mír mezi lidmi a přírodou - prince Ashitaky.

Za dávných časů, v divokých hvozdech Japonska začíná mýtický boj mezi rozrůstající se civilizací lidí a zvířecími božstvy, která vládnou lesům. A také příběh lásky lidského dítěte vlčí bohyně - princezny Mononoke - a válečníka věřícího v mír mezi lidmi a přírodou - prince Ashitaky.

Princezna Mononoke (1997)

Když se Ašitaka, mladý a poslední z princů starobylého rodu Emiši, rozhodne zachránit malou vesnici před rozzuřeným lesním démonem, netuší, že mu jeho hrdinský skutek nadobro a fatálně změní život. Dotyk obrovského kance-démona plného nenávisti vůči lidem mu totiž způsobí zranění hlubší, než se na první pohled zdá. Aby se nenávist zhmotněná v ošklivé ráně nerozšířila a nepřivodila smrt Ašitakovi ani dalším lidem, vydává se princ do daleké země za tajemným Duchem lesa, který jako jediný dokáže zranění vyléčit.

Princezna Mononoke (1997)

Doputuje tak až do města železných hutí, které vede tvrdá paní Eboši, a to na úkor starobylých lesů všude kolem: jak se město rozšiřuje, zbývá lesním duchům čím dál méně prostoru k životu. Železná střela, která ducha-kance proměnila v běsnící nestvůru, pocházela právě z jejích dílen. Ašitaka se tak ocitá na pomezí dvou zdánlivě nesmiřitelných světů – mezi říší starých lesních duchů, nad jejichž životem i smrtí bdí chvílemi podivně lhostejný Duch lesa, a městem, v němž paní Eboši dává práci malomocným a drží ochrannou ruku nad místními ženami. Jestli je vůbec možné zvolit si jednu z obou stran, pozná Ašitaka díky tajuplné dívce San, princezně Mononoke, která na město paní Eboši opakovaně útočí se svou vlčí rodinou.

Princezna Mononoke (1997)

Klasický snímek legendárního režiséra Hajaa Mijazakiho vyniká nádhernou, propracovanou ruční animací a kromě environmentálního poselství nese i jeden ze základních znaků jeho filmů, totiž nejednoznačnost dobra a zla.

Princezna Mononoke (1997)

Animovaný / Dobrodružný / Fantasy

Japonsko, 1997, 133 min

Režie: Hajao Mijazaki

Scénář: Hajao MijazakiKamera: Acuši Okui

Hudba: Džó Hisaiši

Hrají: Júko Tanaka, Jódži Macuda, Kaoru Kobajaši, Tecu Watanabe, Juriko Išida, Masahiko Nišimura, Jošimasa Kondó, Takako Fudži, Adam Paul

Produkce: Tošio Suzuki

 Princezna Mononoke (1997)

Is this article helpful?

Jakmile přidáme nové filmy, hudbu nebo grafiku, dozvíte se to jako první

Jsem David z Webevize. Anime, komiksy, hudba, grafika, to je můj svět. Podělím se s vámi.