Zvedá se vítr (2013)

Režisér Hayao Miyazaki rozjíždí animovaný příběh napříč desetiletími. Inspiroval se životem Jira Horikoshiho, konstruktéra stíhacího letounu Zero z druhé světové války

Režisér Hayao Miyazaki rozjíždí animovaný příběh napříč desetiletími. Inspiroval se životem Jira Horikoshiho, konstruktéra stíhacího letounu Zero z druhé světové války (Netflix)

Zvedá se vítr (2013)

Jiru Horikošimovi se zdály dva sny. V prvním vylezl na střechu svého domu a odletěl letadlem, pak ale přiltěl další létající stroj, který jej bombami poslal dolů k zemi. Ve druhém mu vynálezce Capronim vysvětlí, že nemůže pilotovat letadla s vadou zraku, ale může je stavět, což je lepší. O pár let později potká dívku Naoko. Cestují spolu, když v tom je zasáhne velké zemětřesení v Kanto roku 1923. Jiro pomůže Naoko dostat se domů, ale odejde, aniž by jí řekl své jméno. Tím začíná jeho dobrodružná cesta životem. Vyplní se mu sen o stavění letadel? Uvidí ještě Naoko? Dokáže završit svoji existenci a být v životě, který nabízí mnoho otázek, odpovědí, možností a výběrů, šťastný? (Tsukikage)

Zvedá se vítr (2013)

Jiro, inspirovaný slavným italským leteckým konstruktérem Capronim, sní o tom, že bude létat a navrhovat krásná letadla. Jelikož je od dětství krátkozraký a nemůže se stát pilotem, nastoupí v roce 1927 do letecké divize významné japonské strojírenské společnosti. Film Zvedá se vítr popisuje větší část jeho života a líčí klíčové historické události, které mu určily směr, včetně Velkého zemětřesení v Kantó v roce 1923, Velké hospodářské krize, epidemie tuberkulózy a vstupu Japonska do války. Hajao Mijazaki vzdává hold japonskému leteckému inženýrovi Jiro Horikoshi, který navrhl stíhací letoun Mitsubishi A6M, tzv. Zero. Zvedá se vítr je působivý příběh o lásce, houževnatosti, životních výzvách a rozhodování v bouřlivém světě. Jemná ručně kreslená animace postav zdůrazňuje intimitu a křehkost příběhu a kontrastuje s vizuálně ohromující a okázalou mozaikou okolního světa. (Anifilm)

Zvedá se vítr (2013)

Zvedá se vítr

Animovaný / Válečný / Životopisný / Romantický / Drama

Japonsko, 2013, 126 min

Režie: Hajao Mijazaki

Scénář: Hajao Mijazaki

Hudba: Džó Hisaiši

Hrají: Hideaki Anno, Miori Takimoto, Džun Kunimura, Mansai Nomura, Masahiko Nišimura, Hidetoši Nišidžima, Morio Kazama, Mirai Šida, Šinobu Ótake, Keiko Takešita

Produkce: Tošio Suzuki

Zvedá se vítr (2013)

Upoutávka

Příspěvek prochází revizí

Is this article helpful?

Jakmile přidáme nové filmy, hudbu nebo grafiku, dozvíte se to jako první

Jsem David z Webevize. Anime, komiksy, hudba, grafika, to je můj svět. Podělím se s vámi.